O projekcie

Projekt Śląskie. Moje Miejsce chcę aby był miejscem, gdzie zaczerpniesz informacji na temat atrakcji turystycznych w województwie śląskim, ale też będziesz mógł/a aktywnie brać udział w tworzeniu projektu i budowaniu społeczności Projektu jakim (mam nadzieje) będzie Śląskie. Moje Miejsce.

Cudze chwalicie swojego nie znacie.

Śląskie odkąd pamiętam zawsze było postrzegane jako brudne, biedne i mało atrakcyjne miejsce. Choć krajobraz województwa śląskiego dynamicznie ulega zmianie to jednak niektóre stereotypy pozostały. Mało kto wie, np. że Katowice są najbardziej zalesionym miastem w województwie, a Park Śląski jest prawie dwukrotnie większy od Central Parku na Manhattanie w Nowym Jorku. Sam musiałem dojrzeć do świadomości swojego pochodzenia i przynależności regionalnej, ale kiedy to nastąpiło … zakochałem się w swoim regionie.

Obserwując zmieniające się otoczenie ogarnia mnie duma, ale łza się w oku kręci patrząc na opuszczone obiekty industrialne i puste przestrzenie po wyburzonych ośrodkach przemysłowych.  Przecież to nasze wspólne dziedzictwo, to coś z czego to miejsce powstało .. to nasza historia.

Chcę pokazywać prawdziwy Śląsk i takim jaki ja go widzę, ale też pokazywać naszą tradycję, kulturę i historię, aby ona nigdy nie została zapomniana.

Główną rolą projektu Śląskie.Moje Miejsce (skrócone Ś.MM) ma być promocja województwa śląskiego pod względem turystycznym. Projekt ma zachęcać do aktywnego spędzania czasu, ale też stworzyć społeczność ludzi świadomych regionu w którym żyją i do którego przyjeżdżają.

Projekt Ś.MM ma być miejscem również gdzie oprócz walorów turystycznych chciałbym prezentować śląski design, lokalne marki i rękodzieło jak również śląską tradycję, kulturę i język. Chcę, aby marka ta zrzeszała wszystkie instytucje oraz osoby, które promują województwo śląskie i wszystkie wartości, którymi ten region żyje. Czy mi się to uda? W dużej części zależy też od Was 😉

  • Strona WWW

Serwis WWW projektu Ś.MM ma być bazą atrakcji woj. śląskiego. Chciałbym, aby bez wyjątku znalazły się tutaj miejsca, które warto zobaczyć. Oprócz listy, każdy będzie oznaczony i opisany na interaktywnej mapie, która ułatwi szukanie interesujących nas miejsc. Na stronie również będą promowane śląskie marki, produkty i rękodzieło. W opcjach strona będzie tłumaczona również na gwarę śląską. Poprzez te i inne działania, Ś.MM ma promować tradycję, kulturę i historię regionu.

Przykładową wizualizację można zobaczyć TUTAJ

Społeczność Ś.MM

Każdy z Was będzie mógł stać się członkiem tej społeczności poprzez zarejestrowanie się na stronie Śląskie.Moje Miejsce. Poprzez utworzony profil będzie można komentować, oceniać, proponować trasy wycieczek, a także zbierać specjalne punkty. Chcę aby Projekt stał się miejscem spotkań, gdzie każdy będzie mógł pochwalić się swoimi podróżami, podzieli się wrażeniami ze zwiedzonych miejsc, zaproponuje, zasugeruje oraz wejdzie w dyskusję z innymi użytkownikami. BĄDŹ częścią społeczności i TWÓRZ Śląskie.Moje Miejsce! 🙂 Razem możemy dobrze się bawić i poznawać Śląskie od strony jaką każdy z nas indywidualnie widzi.

Sklep

Na stronie znajdzie się sklep w którym do nabycia będą, np. koszulki, bluzy, czapki i kubki z unikalnymi grafikami, które będą nawiązywać do miejsc, tradycji, historii czy języka naszego regionu.

Będzie to jednak tylko mała część sklepu, ponieważ głównie posłużyć ma rękodzielnikom i mikro producentom, których nie stać na postawienie własnego sklepu internetowego. Każdy regionalny artysta i twórca będzie mógł otworzyć i prowadzić ZA DARMO swój WŁASNY butik, bez żadnych prowizji i opłat.

  • Profil na portalu społecznościowym – Facebook

Jeśli nie masz konta na FB to znaczy, że nie istniejesz. To tutaj przeniosła się duża część życia społecznego, dlatego nie sposób zapomnieć o tej formie komunikacji. Facebook ma pełnić rolę tablicy na której będą ukazywać się pomysły na aktywne spędzenie czasu.

Na tablicy profilowej będą publikowane najciekawsze zdjęcia powiązane z województwem śląskim, a najlepsze co miesiąc będą nagradzane gadżetami Ś.MM. Oprócz tego będą prowadzone liczne konkursy, foto-zagadki, quizy czy wyzwania za które też będą rozdawane mini nagrody. Chciałbym również przy współpracy z różnymi instytucjami i obiektami, żeby jako nagrody w konkursach były rozdawane darmowe wejściówki czy drobne upominki z miejsc, które poprzez zabawę chcą się zareklamować.

Profil Ś.MM na takim portalu jakim jest Facebook pozwoli na większy i otwarty kontakt z ludźmi zainteresowanymi projektem. Poprzez taką formę łączności, społeczność może poczuć się częścią przedsięwzięcia, potęgując w sobie więź z regionem i ludźmi z nim powiązanych.

Na portalu społecznościowym przeprowadzane będą szybkie konkursy, zagadki czy wyzwania w ramach promocji konkretnego miejsca lub zachęcając ludzi do aktywności. Nagrodami w tych działaniach będą gadżety Ś.MM bądź z danego promowanego miejsca, darmowe wejściówki lub inne drobne upominki.

Posty na portalu będą prezentować piękno regionu województwa śląskiego, regionalne marki, twórców i artystów, informować o różnego rodzaju wydarzeniach kulturowych i aktualnych promocjach w obiektach uczestniczących w projekcie.

Każdy post ukazujący się na Facebook-u będzie pisany zarówno w języku polskim jak i w śląskiej gwarze. Celem takiego działania jest bliższe poznanie gwary regionu województwa śląskiego.

  • Serwis Instagram

W tym serwisie będą prezentowane zdjęcia ukazujące uroki województwa śląskiego.

  • Serwis YouTube

Utworzenie kanału w serwisie YouTube umożliwi publikację filmów promocyjnych z określonego regionu lub danego obiektu czy też wideo zapowiedzi konkretnego wydarzenia. W przyszłości możliwe będzie wykorzystywanie kanału do publikowania krótkich reportaży i serwisów informacyjnych dotyczących wydarzeń kulturowych odbywających się na terenie województwa śląskiego.

  • Ulotki, gazetki, magazyn

Drukowanie ulotek, gazetek promocyjnych i informacyjnych o nadchodzących wydarzeniach, ciekawych miejscach do zwiedzenia i aktualnych promocjach. W przyszłości planowane jest publikowanie darmowego czasopisma wydawanego co kwartał a może nawet co miesiąc. Czasopismo mogłoby zawierać przewodnik po województwie śląskim, artykuł opisujący jedną z regionalnych marek, rękodzielnika czy osobę aktywnie promującą region, kulturę lub tradycję województwa śląskiego. Każde wydanie czasopisma zawierałoby pakiet kuponów zniżkowych do wybranych obiektów turystycznych, kulturowych, rozrywkowych lub do zakupu produktów śląskich producentów czy rękodzielników.

Wielka Gra Terenowa

Zabawa obejmująca swoim zasięgiem działania całe województwo śląskie, a więc wszystkie obiekty chcące wziąć w niej udział. Forma konkursu będzie zależna od frekwencji instytucji biorących udział w grze. Gra organizowana będzie raz do roku w okresie letnim (czas trwania około 2 miesiące). Region województwa śląskiego może zostać podzielony na kilka stref/mini gier. Każda z innym scenariuszem rozgrywki i nagrody będą przyznawane za przejście każdej mini rozgrywki z osobna jak również będą rozdawane nagrody główne, które otrzyma uczestnik zabawy, który wykonał określone zadania lub rozwiązał zagadkę powiązaną z daną liczbą mini gier. Skomplikowanie to brzmi, ale tak naprawdę to może być ciekawa przygoda dla każdego z uczestników 😉

Lokalna Gra Miejska

Przedsięwzięcie krótkotrwałe (czas trwania maksymalnie jeden miesiąc), które w ciągu roku może być organizowane więcej niż jedno. Zasięgiem działania zabawy miejskiej może być miasto albo cały powiat, dlatego takie zabawy mogą odbywać się równocześnie i niezależnie od siebie w różnych częściach województwa śląskiego.

Nagrywanie filmów promocyjnych, przeprowadzanie fotorelacji z wydarzeń czy konkretnych miejsc

To co lubię najbardziej. Jeździć i nagrywać filmy. Może nie będą to materiały profesjonalne, ale półprofesjonalne może już tak 😉 Poprzez filmy i fotorelacje, chciałbym pokazać Śląsk z mojej strony. Z materiałów mogłyby korzystać instytucje czy samorządy. Możliwe byłoby również sporządzanie materiałów filmowych na zamówienie promujących określony region, obiekt czy miejsce.

Organizacja Targów Śląskiego Dizajnu

Tak, wiem. Jarmarków, targów i bazarów jest od groma. Chciałbym organizować targi na których wystawialiby się drobni rzemieślnicy, nawet tacy którzy o takiej formie promocji nigdy nie myśleli z racji opłat za stoisko, a czasem są to niemałe pieniądze. Chciałbym, aby takie targi były darmową promocją dla śląskich artystów. Wielkim wsparciem w tym przedsięwzięciu mógłby okazać się Ambasador Śląskiego Dizajnu, który mógłby wspierać finansowo działania w zamian za reklamę.

Mini Gry (Aplikacja mobilna i kody QR)

Dzięki aplikacji dostępnej na urządzenia mobilne w prosty i łatwy sposób odnajdziesz ciekawe atrakcje znajdujące się w pobliżu miejsca w którym aktualnie się znajdujesz lub szybko zaplanujesz wycieczkę. Skanując kody QR otrzymasz szybki dostęp do ważnych informacji o danym miejscu, ale swoje zastosowanie będą one mieć również w zabawach terenowych, w których jednym z zadań może być odczytywanie i interpretowanie informacji w nich zawartych.

Z planów obecnie zrealizowane zostały:

Blog obecnie znajdujesz się na tymczasowej formie serwisu WWW, która wymaga wkładu finansowego,
Facebook funkcjonuje, ale jeszcze nie w ostatecznej formie,
Instagram zrealizowany
YouTube uruchomienie w planowanej formie wymaga jeszcze sporego wkładu finansowego na sprzęt cyfrowy.